Elektronikus dokumentumok könyvtári feldolgozása

A kurzus célja: 

A digitálisan létező források éppúgy részét képezik a könyvtárak állományának, mint a hagyományos hordozón megjelenők, hatással vannak a kutatómunka forrásbázisára, így elengedhetetlen a digitálisan elérhető források kereshetőségének és felhasználhatóságának biztosítása. A kurzus célja, hogy gyakorlati segítséget is nyújtson a digitalizált, vagy eleve csak digitálisan létező források könyvtári feldolgozásához.Hozzájárul ahhoz, hogy a hallgató elsajátított ismeretei alapján önállóan legyen képes az elektronikus dokumentumok feldolgozására számítógépes környezetben.
Szakmai tudása képessé teszi a gyors technológiai változásokkal szükségszerűvé váló bibliográfiai számbavétel előírásainak felülvizsgálatára, a nemzetközi információcsere követelményeinek megfelelő változtatások kezdeményezésére és indoklására.

A kurzus tartalma:

  1. téma: Az elektronizáció hatása és a dokumentumtípusok új nemzedéke. Újradefiniált fogalmak.
  2. téma: Bevezetés az elektronikus bibliográfiai források leírásába: szabványok, források, a bibliográfiai egység. Entitások és attribútumaik. A közvetlen elérésű elektronikus dokumentum jellemzői és a bibliográfiai leírás adatai.
  3. téma: Gyűjtemények CD-ROM-on, DVD-ROM-on. A teljes DVD-ROM és a lemezen levő művek visszakereshetőségének problémái.
  4. téma: Elektronikus dokumentumok feltárása HUNMARC és MARC 21 formátumban. A MARC formátum problémái webes környezetben.
  5. téma: A távoli elérésű bibliográfiai forrás. Webhelyek, honlapok, weblapok leírása.
  6. téma:  Dinamikus weblap részdokumentumainak leírása. A multimédia leírási problémái. A rekordkapcsolatok.
  7. téma: Elektronikusan megjelenő filmkritika, színikritika, riport bibliográfiai rekordja.
  8. téma: Elektronikusan megjelenő folyóiratok és részdokumentumaik leírása.
  9. téma: A bibliográfiai kontroll problémái. Az eredeti és a digitalizált dokumentum adatai.
  10. téma: Hogyan csinálják mások?  A Library of Congress digitalizált kép-katalogizálási gyakorlata. A Digitális Képarchívum (DKA) digitalizált kép-katalogizálási gyakorlata.
  11. téma: Hivatkozás elektronikus forrásokra.

A kurzus óraszáma 30

Meghirdetett kurzusok:

2009-től folyamatosan: Informatikus könyvtáros képzés MA szint, Eszterházy Károly Főiskola (2016-tól Eszterházy Károly Egyetem)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .